×

„Cupa Bistriţa” la Tenis de Masă!

2 aprilie 2019

În perioada 27-31 martie 2019 în judeţul Bistriţa, România s-a desfăşurat unicul şi cel mai prestigios Turneu Internaţional din ţara vecină, fiind faptul, că este multiplă campioană Europeană la acest gen de sport şi o pregătire în preajma campionatului ţărilor Balcanice între cadeţi şi juniori, unde echipa Republicii Moldova este reprezentată de tenismanii Şcolii Sportive „Mihai Viteazul”.
Din oraşul Călăraşi au participat trei sportivi care au dat dovadă de o măiestrie înaltă, clasându-se pe treapta a III-a cât la simplu atât şi pe echipe. În total au participat 12 ţări la care gazdele s-a lansat pe primele două locuri iar tenismanii noştrii Lipcan Dionis împreună cu Coşcodan Daniele au cucerit medalia de bronz pe echipe la cadeţi, deasemenea Harea Vasile la juniori pe echipe şi la individual s-a clasat pe locul III.
Pentru cadeţii noştri a fost un concurs de o mare valoare pregătindu-se de Campionatul Republicii Moldova care se va petrece pe 06-07 aprilie 2019 în mun Chişinău.