×

Vizita Consiliului Local de Tineri Călăraşi în oraşul înfrăţit Covasna, România!

31 ianuarie 2020


La invitația Dlui Gyerő József, primar de Covasna  a unui grup de consilieri locali , în perioada 24-28 ianuarie 2020 un grup de elevi, 13 membri ai Consiliului Local de Tineri Călărași, însoțiți de 3 mentori au avut onoarea să se afle într-o vizită de studiu în orașul infrățit Covasna din România.

Gazdele ospitaliere ne-au oferit cazare la o cabana lângă pârtia de schi „Lőrincz Zsigmond” din Covasna, unde copiii au avut posibilitate să invețe (sub ghidașul instructorilor experimentați) patinajul și schiatul pe pârtie. Mulți s-au  dat cu sania în cadrul Serbărilor Zăpezii, participând  la un vast program și concursuri de săniuș, patinaj, schi alpin și snowboard. Au ascultat muzică de promenadă în interpretarea tinerilor covăsneni, au admirat impresionanta  „Coborâre cu torțe” a schiorilor, s-au incălzit și la  un foc de tabără nocturn…

Pe lângă distracțiile oferite de organizatori, au participat și la marea sărbătoare- Aniversarea a 161 de ani de la Unirea Principatelor Române,  în Parcul Tineretului din Voinești, la Grupul Statuar. Seara am fost onorați să urcăm pe scena Centrului Cultural Covasna cu un mic program artistic alături de  ansamblurile folclorice din Covasna.

Am avut o  intâlnire caldă, prietenească la Școala Gimnaziu „Avram Iancu” din Covasna, dar și la Primaria localității. În cadrul discuțiilor amicale  s-a menționat că vizita si-a atins scopurile pe deplin: au fost stabilite relații prietenoase între copiii călărășeni și covăsneni,  s-au cunoscut mai bine tradițiile, obiceiurile, dansurile, preferințele culinare… s-a văzut că, de fapt, avem aceleași origini, aceleași aspirații și cam aceleași probleme. Ce este mai important- copii s-au apropiat și mai mult, s-au cunoscut mai bine, au planuri pentru viitor nu numai pentru Consiliul Local de Tineri Călărași, dar și pentru tinerii covăsneni, care sunt așteptați cu mare drag la vară într-o vizită de răspuns.

Doar câteva gânduri  ale membrilor CLT Călărași din multitudinea de idei și  emoții:

„Ma bucur enorm ca am avut ocazia să vedem așa locuri frumoase și sa experimentam noi lucruri. Pe lângă faptul ca ne-am făcut noi cunoștințe și am descoperit obiceiurile și tradițiile Covasnei, am avut o gazdă nemaipomenit de grijulie și ospitaliera. Ceea ce vreau sa accentuez este că acum, relația mea cu restul consilierilor este una strânsă. Am reușit sa ii cunosc mai bine și sa-mi fac impresii noi. Din astea 4 zile avem amintiri pe toată viața, niște momente extraordinare. Un mare mulțumesc tuturor. Va iubesc! ” – Valeria Dragancea

„In urma plecării in orasul înfrățit Covasna judeţul Covasna,România pot spune că am descoperit multe persoane noi mai bine zis deja prieteni,tradiţi,noi contacte,şi o legatura bine strînsă între consilierii am învățat sa patinez. Multumesc Primariei Covasna şi primariei Călărași pentru acest schimb de experiență! Aş dori ca aceste relaţii să nu se destrame. Vă aşteptam si va primim in Călărași cu drag!”-  Istrati Constantin           „Această vizită de studiu a fost o experiența unică, în care fiecare din noi a învățat câte ceva. Pe lângă faptul că am vazut tradiții,obiceiuri, bucate diferite ne-am cunoscut mai bine si am realizat ca împreună putem atinge scopurile puse. Cel mai mult mi-a plăcut atitudinea domnilor organizatori fata de noi și de primirea atât de caldă. Acum îi așteptăm pe consilierii de la Covasna la noi! ”-  Eugenia

„Evenimentele desfășurate timp de 4 zile la Covasna, au fost captivante și au reprezentat o adevărată provocare de a demonstra spiritul de echipa, creativitatea și abilitățile de comunicare. În urma acestei experiențe am făcut cunoștință cu tinerii din Covasna și pot spune cu certitudine că avem aspirații și interese comune. Aduc sincere mulțumiri primăriei din Covasna și Primăriei Călărași pentru acest vis devenit realitate și așteptăm cu drag tinerii din Covasna la Călărași.- Cătălina Spinei

„… am făcut schimb de contacte și schimb de experiență, am aflat noi tradiții specifice acelei zone și am cunoscut români ce ne-au devenit prieteni, de asemenea am descoperit o nouă limbă a lor,limba maghiară și desigur am socializat cu reprezentanții orașului Covasna. Tare faine au fost și gazdele, fiindcă au renunțat la timpul lor liber și la joburi pentru a reuși să ne satisfacă nouă poftele și dorințele,dorind să ne vadă fericiți  Mă bucur că am reușit să skiez datorită răbdării lui Ianuș, a fost cea mai interesantă provocare ce aș repeta-o la nesfârșit. Multe mulțumiri domnului Tabalai Gheorghe  și Dlui  Ovidiu Manea, Dlui Gyerő József – primar de Covasna și Dlui Ion Olari- primarul din orașul nostru Datorită acestei plecării noi,tinerii din consiliu ne-am apropiat mult mai mult unul de celălalt, reușind să ne cunoaștem mult mai bine și să ne împrietenim  ” -Constanța Deleanu
„…Știm cât de multe eforturi s-au făcut ca noi să ajungem acolo și tocmai de aceea suntem profund recunoscători că am putut lua parte la acest proiect.”-  Parfeni Marina.

Nu ne rămâne decât să spunem- „Mulțumim din din suflet Primăriei orașului Covasna,consiliului orășănesc, familiei Șintoiu, Dlui primar Gyerő József,  și Vă așteptăm cu mare drag la noi la Călărași!”