×

Ziua Internaţională a Muzeelor!

18 mai 2021


În fiecare an, la 18 mai, este sărbătorită Ziua Internaţională a Muzeelor, ce are ca obiectiv promovarea și aducerea la cunoştinţa publicului a rolului acestor instituţii de cultură în dezvoltarea societăţii.

Foarte puține locuri din lumea noastră sunt mai educative decât muzeele. La urma urmei, unde altundeva am putea spera să vedem atâtea fragmente, din diferite perioade, care spun atâtea povești despre strămoșii noștri? De la sulițe preistorice la tehnologii informaționale, de la sculpturi antice  la armuri medievale și de la primul radio până la telefoane mobile. Muzeele au totul.

Iar Muzeul de Istorie si Etnografie din Călărași este, cu adevărat un loc special în comunitatea noastră, care atrage anual mii de vizitatori din toate colturile țării și chiar din toată lumea.

Tot respectul echipei muzeului, multă sănătate și realizări profesionale!

Ion Olari, primarul orașului Călărași