×

Ziua internaţională de comemorare a victimelor Holocaustului  la Călărași!

25 ianuarie 2023


Ziua internaţională de comemorare a victimelor Holocaustului este marcată în fiecare an la 27 ianuarie, conform rezoluţiei Organizaţiei Naţiunilor Unite, adoptată la 1 noiembrie 2005 .

Rezoluţia ONU respinge orice negare a Holocaustului ca eveniment istoric, fie integral sau parţial, şi felicită statele care s-au angajat în mod activ în conservarea siturilor care au servit ca lagăre de exterminare naziste, lagărele de concentrare, lagăre de muncă forţată şi închisori în timpul Holocaustului. Unele locuri din orașul nostru păstrează și astăzi amintirea celei mai mari tragedii din istoria evreilor – Holocaustul din timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

Anual aducem omagiu victimelor nevinovate și sperăm că ororile războiului să nu se mai repete.