×

Zilele Patrimoniului Cultural – 2023 la Călărași!

2 octombrie 2023


Anul acesta suntem bogați în evenimente comunitare cu caracter social, cultural, sportiv.  În contextul Zilelor Europene ale Patrimoniului Cultural Primăria Călărași  a găzduit în Piața Unirii  a orașului nostru un eveniment deosebit, special- Concertul  Fanfarei Inspectoratului de Carabinieri a Ministerului Afacerilor Interne, dirijor Oleg Cazacu.

Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași găzduiește o expoziție nouă, pe care Vă invităm să o descoperiți -„Regina Maria- ambasador irezistibil al istoriei și artei populare românești”, expoziția „Covoare călărășene” , la 6 octombrie 2023 va avea loc întâlnirea generațiilor cu genericul „Clima și efectele acesteia asupra sistemului nostru”. Iar azi,  02 octombrie 2023,  ora 14:00 Vă invităm la lansarea cărții „Prin viață cu demnitate!” 

Vă așteptăm cu mare drag!