O vizită de studiu de nivel tehnic în oraşul Călăraşi, Republica Moldova.

26 noiembrie 2019

Reprezentanții a cinci autorități semnatare a „Convenției Primarilor”: or.Ceadîr-Lunga, s.Copceac, s.Lozova, or.Nisporeni și s.Telița au participat la o vizită de studiu de nivel tehnic în oraşul Călăraşi, Moldova.
Scopul acestei vizite de studiu a fost de a facilita schimbul de experiență între specialiști din cinci primării, care se află la etapa incipientă de implementare a acțiunilor în domeniul prevenirii și adaptării la schimbările climatice, cu autoritățile din or.Călărași, care au dezvoltat și implementat cu succes strategii de decarbonizare și de sporire a rezilienței comunităților. La rândul său, orașul gazdă a beneficiat de noi perspective și informații utile în domeniul energiei și a climei.
Vizita a fost organizată în cadrul Proiectului „Convenţia Primarilor – Est”.