Abilitatea cetăţenilor în Republica Moldova!

23 decembrie 2019

Asociația Presei Independente (API) anunță inițiativa Uniunii Europene privind Programul de Granturi Locale lansat în cadrul proiectului „Abilitarea cetățenilor în Republica Moldova”, la care pot participa organizații neguvernamentale de media locale și regionale și parteneriate dintre organizații neguvernamentale și instituții mass-media.

Prin intermediul Programului de Granturi Locale se va oferi suport financiar pentru organizațiile societății civile (OSC-uri) regionale și locale din regiunile Nord, Sud, Centru și UTA Găgăuzia, pentru susținerea campaniilor inovative de informare și promovare la nivel local, regional și național privind implicarea cetățenilor în procesele de planificare, creare și prestare a serviciilor publice de calitate în domeniile: aprovizionare cu apă și canalizare (AAC), managementul deșeurilor solide (MDS), eficiență energetică (EE), protecția mediului și schimbări climatice și impactul acestora în dezvoltarea social-economică a comunităților, inclusiv participarea cetățenilor în procesul decizional.

Pentru mai multe detalii, accesaţi linkul: http://api.md/news/view/ro-program-de-granturi-pentru-ong-urile-de-media-locale-si-regionale-lansat-de-uniunea-europeana-si-implementat-de-api-2124?fbclid=IwAR3L6qpjTBwrz2XWoYbHxLe3xP5FZB2d1_LSFHVtY0lZNgiHMMT1YbcEptQ